Kredi Kartı Pos Makinesi Nasıl Kullanılır? (Çözünme)

POS cihazı nedir nasıl kullanılır?

POS cihazları ödeme noktalarında nakit para kullanılmadan ödeme yapılmasını sağlar. Telefon bağlantısı ya da internet ile üye işyeri ve banka arasında bağlantı kuran, kredi kartı bilgilerini okuyan ve tahsilat yapmaya yarayan cihazlardır. POS cihazlarında kredi kartı ya da banka kartından ödeme yapılabilmektedir.

Banka kartı pos cihazı nasıl kullanılır?

Öncelikle banka kartı pos cihazına okutulur. Sonrasında pos cihazında yer alan satış butonuna tutar girilir. Günümüzde kimi cihazlar önce rakamın girilip sonra banka kartı pos cihazına okutturulmaktadır. Satış isimli butona basıldıktan sonra müşteriden şifre bilgilerinin girilmesi istenmektedir.

POS cihazından çıkan hangi fiş müşteriye verilir?

İlk çıkan fiş iş yerine aittir, ardından herhangi bir tuşa basılır ve ikinci fiş çıkar. İkinci fiş kart ile birlikte çıkarılır ve müşteriye verilir. İkinci fiş müşteri içindir.

POS cihazı taksitli satış nasıl yapılır?

Taksitli Satış 1. Kredi kartı çip okuyucuya takılır veya direkt “Tutar” girişi ile de akışa başlanabilir. 2. “ Taksitli Satış” seçilir ve “Giriş” tuşuna basılır. 3. POS cihazı hem faizli, hem de faizsiz taksit işlemleri için tanımlı ise “ Taksit Tipi” adı altında “1 Faizsiz”, “2 Faizli” seçenekleri gelir.

You might be interested:  Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır? (Çözünme)

POS cihazı neye bağlanır?

POS cihazları telefon hatlarıyla bankalara bağlanır. Yapılacak işlemler o bağlantı sayesinde gerçekleştirir. Bankalardan gerekli bilgilere ulaşarak, alışverişin yapılıp yapılmayacağının kararı verilir. Sonucunda da yapılan alışverişin tutarı, pos makinesi kullanarak kredi kartından ödenir.

Seyyar POS cihazı nasıl alınır?

POS cihazı;

  1. Anlaşmalı bankalardan bizzat giderek veya internet üzerinden başvuru yaparak.
  2. Yazar kasa POS satışı yapan firmalardan,
  3. İkinci el yazar kasa satış platformlarından alınır.

POS cihazı temassız nasıl yapılır?

Temassız POS ile işlem yapmak için; POS ‘a tutar bilgisini girip “Giriş” tuşuna bastıktan sonra, kartı POS cihazına yaklaştırın. 350 TL ve altı işlemlerde şifreye gerek kalmadan, 350 TL üzeri işlemlerde ise POS ‘tan şifre girilmesini sağlayarak temassız işlem yapabilirsiniz.

POS cihazından para ne zaman hesaba geçer?

Pos cihazından çekilen para müşterinin kart şifresini girip ödeme onayını vermesinden hemen sonra Türkiye’deki bankaların uygulamasına göre 1 ile 3 gün içerisinde hesaba aktarılmaktadır. Ancak Satıcı ilgili parayı hemen kullanmak isterse bankalar belli kesintiler uygulayarak satıcının hesabına aktarılmaktadır.

POS makinesi POS ne demek?

POS terminal, Elektronik Fon Transferi yapmak için ödeme kartı ile arayüzleşen bir bilgisayar terminali ve cihazdır. POS, Point of Sale’in kısaltmasıdır. Bu cihazlar POS cihazı veya POS aleti olarak da bilinir. kredi kartlarının işlem yapabilmesi için bu cihazlara sokulması gerekir.

POS cihazından alınan belgeye ne denir?

Kredi ve banka kartıyla POS cihazından yapılan işlemlerde satış belgesi (slip) düzenlenmektedir. POS ‘tan yapılan işlemde iki adet slip çıkmaktadır. Bunlardan biri kart sahibine verilmeli ikincisi ise işyerinde tutulmalıdır.

POS cihazı internetsiz çalışır mi?

Evet, POS cihazının kullanılabilmesi için ADSL, VDSL ya da GPRS üzerinden internete bağlanmak gerekir.

You might be interested:  Bulaşık Makinesi Tahliye Hortumu Nasıl Uzatılır?(Mükemmel cevap)

Mail Order işlemi nasıl yapılır?

Klasik kredi kartı kullanımından farklı olarak mail order, kredi kartının fiziksel olarak mevcut olmadan yalnızca üzerindeki kart numarası ve güvenlik kodu gibi rakamların tuşlanması yoluyla gerçekleştirilir. Kredi kartı bilgileri pos cihazına tuşlanarak mail order işlemi başlatılabilir.

Yapı Kredi POS taksit nasıl yapılır?

TAKSİTLİ SATIŞ işlemini seçiniz. TAKSİT SAYISI ekranında taksit sayısını girip GİRİŞ tuşuna basınız. ŞİFRE GİRİNİZ mesajı çıkarsa kart sahibinin şifresini girmesini sağlayıp GİRİŞ tuşuna basınız. Yapı Kredi POS aramaya geçecek ve işlem sonrasında satış belgesini basacaktır.

Kredi kartı slipleri ne kadar saklanmalı?

İşyeri sliplerinin imzalı veya şifre girişiyle yapılmış olması fark etmeksizin bağlı bulunduğunuz Kartlı Ödeme Sistemi Kuruluşları ve Ticaret Kanunu’na göre 5 yıl boyunca saklanması ve talep edildiğinde gönderilmesi gerekmektedir.

Şahıs şirketi POS cihazı alabilir mi?

Bankalardan Pos cihazı alabilmek için şirket yani işletme olmak gerekir. Pos cihazı kişilere değil, işletmelere verilir. Pos cihazı banka hesabına bağlı olarak işlem görür. Yani Pos cihazı üzerinden alınacak ödemeler, banka hesabına aktarılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *