Iş Makinesi Kullanan Operatörlerin Hangi Sınıf Ehliyete Sahip Olması Gerekir?(En iyi çözüm)

İş Makinası operatörleri G sınıfı ehliyete sahip olmalıdırlar. Genel olarak G sınıfı olarak tanımlansada iş makinası ehliyetleri sınıflara ayrılmıştır.

Hangi iş ekipmanı için operatörlük belgesi gereklidir?

Bu özel düzenlemelerden biriside forklift, loder veya vinç gibi kendinden hareketli ve motorlu iş makinalarının operatörlerinin geçerli bir belgeye sahip olma zorunluluğudur.

G sinifi ehliyeti nasil alinir?

G sınıfı ehliyet almak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması zorunludur. G sınıfı ehliyet için gerekli evraklar şunlardır:

 1. Öğrenim durumunu gösterir belge,
 2. Adli sicil kaydı,
 3. Kan grubu kartı,
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 5. “Sürücü olur” isimli sağlık raporu,
 6. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf.

Iş makinesini hangi sınıf?

İş makinelerinin kullanımı için G sınıfı ehliyet gerekmektedir. Bu ehliyet sayesinde kullanılan iş makinesi aracı ile trafiğe çıkabilir ve tüm işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece şantiye alanında iş makinası kullanacak operatörler için aşağıdaki belgelerden hangisi yeterlidir?

Kurstan almış olduğunuz iş makinası operatörlük belgesi ile sadece kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Yani fabrika içi, şantiye alanı gibi trafiğe kapalı alanlarda kullanabilirsiniz. Trafiğe çıkmak istiyorsanız operatör belgenizi G Sınıfı Ehliyet e dönüştürmeniz gerekmektedir.

You might be interested:  Kurutma Makinesi Nasıl Dezenfekte Edilir?(EN iyi 5 ipucu)

Operatörlük belgesi ehliyet yerine geçer mi?

Belgeyi Ehliyete Dönüştürmek Oparatör belgesi olan kişi; ehliyeti varsa ehliyetine (Kendi Sınıfı) + G (Kullandığı Makine) şeklinde operatörlüğünü yazdırabilir. Bunun için İl Trafik müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Bir iş makinasını kullanıcının trafikte kullanabilmesi için hangi belgeye sahip olması gerekir?

Sadece Operatör Belgesi yeterlidir. Eğer İş makinesi trafikte de kullanılıyorsa G Sınıfı Sürücü Belgesi alınması zorunludur. Operatörlük, çalışmanın nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesi, sürücü belgesine sahip olmak ise, iş makinesi ile trafikte nasıl hareket edileceğinin bilinmesi demektir.

B ehliyeti ne sürebilir?

B sınıfı ehliyet otomobil veya kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Bu araçlar otomobil, 4 tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 gram olan birleşik araçlardır.

G sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanır?

E sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan adaylar, otobüs, kamyon, kamyonet ve otomobil kullanma hakkına sahiptirler.

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır 2020?

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?

 • Otobüs( D )
 • Otomobil(B)
 • Kamyonet(B)
 • Minibüs(D1)
 • Traktör(F)
 • Motor bisiklet(M)
 • ATV(B1)
 • Otobüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 18 taşıtları ifade ediyor.

Operatörlük belgesi ne kadar?

Operatörlük Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığı için Operatörlük Sınav Harcı olarak 110,00 TL. Operatörlük Belgesini Ehliyete dönüştürmek için Maliye Bakanlığı Tarafından belirlenen G Sınıfı Sürücü Belgesi Harcı 2020 yılı için 1254,20TL.

Forklift operatörlük belgesi nasıl alınır?

Forklift ehliyeti, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından verilen ruhsata sahip olan İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları üzerinden alınır.

Forklift ehliyeti hangi gruba girer?

Forklift ehliyeti, G sınıfı ehliyete dahildir. G sınıfı ehliyet, yalnızca iş makinaları kullanabilmek adına alınan sürücü belgesine verilen isimdir. Forklift operatörü ehliyetini alan kişiler iş makinalarını, kapalı ya da açık alanlarda, şantiye ve depo içinde yasal olarak kullanabilme hakkına sahiptirler.

You might be interested:  Bulaşık Makinesi Ne Kadar Tuz Alır?

Iş makinası operatör belgesi nasıl alınır?

Bu belgeyi almak için kursiyer 40 soruluk İş Makinesi Motor sınavına tabi olur. Başarılı olması halinde iş makinası ile direksiyon sınavına girer ve bu sınavda da başarı göstermesi halinde İş Makinesi Operatörlük Belgesi almaya hak kazanır.

Ülkemizde operatörlük belgesini hangi kurumlar verir?

Öncelikle lütfen okuyunuz: İş Makinası Operatörlük Belgesi vermeye yalnızca Milli Eğitim Bakanlığından onay almış Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları yetkilidir. Milli Eğitim Bakanlığı yalnızca bu kurumlara yetki vermiştir.

Makinesi operatörlük belgesi ile taşıt trafiğine açık yollarda iş makinesi kullanılabilir mi?

G sürücü belgesi, iş makinesi operatörlük belgesi olanların, taşıt trafiğine açık olan yollarda iş makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu olan ehliyettir. Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatörlük belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa işletebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *