Gaze Makinesi Ne Işe Yarar?(Mükemmel cevap)

AÇIK EN ÖRME KUMAŞLAR İÇİN YAKMA (GAZE) MAKİNASI. – Özellikle likralı örme kumaşlar için tasarlandığından dolayı, makina içerisinde tahrikli ve aynı zamanda su soğutmalı çekim silindirleri mevcuttur. – Kenar kıvrımları tamamen uzaklaştırılmış olan kumaş, büyük çaplı ana yakma silindirlerine sevk edilir.

Gaze işlemi ne demek?

Yakma ( Gaze ): Amacı kumaşı oluşturan ipliklerden yüzeye çıkmış lif uçlarını uzaklaştırmaktır. Kumaşın yüzeyine çıkmış lif uçları dalgalı ve donuk renkli bir yüzey görünümü oluşturur. Yüzeyi parlak olması istenen kumaşlarda ve keskin konturlu baskıların yapılacağı kumaşlarda lif uçları yakma işlemi ile uzaklaştırılır.

Gaze pamuk ne demek?

Pamuk elyafının sodyum hidroksitle işlem görmesi ile merserize iplik oluşur. Bu işlem ipliğin liflerine hacim kazandırır ve ipliği düzgünleştirir. Bu sayede ışığın iplik yüzeyinden yansıması daha dik ve güçlü olduğundan canlı ve parlak görünür.

Gazeleme ne demek?

Gaze, gazeleme ya da yakma işlemi ile, ipliğin ve kumaşın yüzeyinden çıkmış istenmeyen lif uçlarını ve tüycükleri, gaz beklerinden çıkan alevle kısa bir süre temas ettirmek yolu ile uzaklaştırılması, arındırılması sağlanır.

Sanforizasyon nedir?

Sanforizasyon işlemi; kumaşın özellikle çözgü yönünde kısaltılarak, ürün haline gelen kumaşın, yıkama sonrası çekme değerinin azaltılması ya da istenen değere getirilmesini sağlamaktır.

Tekstilde ön terbiye nedir?

Kumaşın dokuma makinesi veya örme makinesinden çıktıktan sonra kumaş üzerindeki yabancı maddelerin uzaklaştırılması amacıyla yapılan yakma,hidrofilleştirme,merserizasyon ve ağırtma işlemlerine ön terbiye denir. Ön terbiye işleminin amacı;ham kumaşı boyama veya baskı işlemine hazır duruma getirmektir.

You might be interested:  Dikiş Makinesi Ne Işe Yarar?(Mükemmel cevap)

Tekstilde Sanfor ne demek?

tekstil işletmelerinde kumaş enini, gramajını ve çekme değerlerini ayarlamak için kullanılan, bu sırada da kumaşa bir ütü efekti veren işlemdir. son kullanımda kumaşların boyutsal stablitesini sağlamak amacıyla yapılan apre işlemidir.

Sanfor nedir ne işe yarar?

Sanfor makineleri, pamuklu kumaşlar ve kot kumaşı gibi karışık pamuklu kumaşlarda ön çekmezlik ve boy sabitleme işleminde kullanılır. çekmezlik ünitesi, kalın bir Sanfor kauçuk kemer aracılığıyla buhar ve mekanik basınç uygulayarak kumaşlara basınçlı çekmezlik işleminin uygulandığı alandır.

Sanforlama ne demek?

Sanforlama ile dokuma ve terbiye işlemleri sırasında pamuk başta olmak üzere selüloz esaslı kumaşlarda, özellikle çözgü yönünde meydana gelen gerilmenin yok edilmesi, böylece liflerin doku içinde rahat ve gerilmesiz hale getirilmesi amacıyla; özel makine sistemleri kullanarak ısı ve buhar etkisi ile boyutların

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *