Arçelik Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?(Çözüm bulundu)

Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinesini temizlemek için ne yapmalı?

Temizleme gücü ve kokusu gidericiliği çok yüksek olan beyaz sirkeyi büyük marketlerden kolayca temin edebilirsiniz.

 1. 1. adım: Bulaşık makinesini boşaltın ve içinde kalıntı olmadığından emin olun.
 2. 2. adım: Bir kasenin içine beyaz sirke koyup makineyi çalıştırın.
 3. 3. adım: Makinenize karbonat dökün ve yeniden çalıştırın.

Bulaşık makinesi borusu nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesi gider borusu, makineye tutturmak için kelepçe kullanılır. Kelepçeyi söktükten sonra bulaşık makinesi gider borusunu çekerek rahatlıkla sökebilirsiniz. Bulaşık makinesi gider borusunu söktükten sonra çeşmede içine su tutarak bulaşık makinesi gider borusu temizlenir.

Bulaşık makinesi pervanesi nasıl temizlenir?

Pervane temizliği için makinenizi düğmesinden kapatın. Kapağı açıp üst sepetin altında bulunan pervaneyi, dişli plastik parçasından sola doğru çevirerek çıkartın. Alt sepeti çektiğinizde göreceğiniz pervaneyi dikkatlice çekerek çıkartın. Pervaneleri musluk altında yıkayarak deliklerini kürdan yardımıyla temizleyin.

You might be interested:  Siemens Iq300 Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır?(Doğru cevap)

Bulaşık makinesinin arkasındaki filtre nasıl temizlenir?

Filtreye ulaşmak için alt kısımda bulunan sepeti öne çekebilir ya da çıkarabilirsiniz. Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin atık filtresini en az üç ayda bir temizlemeniz gerekir. Kuruduktan sonra filtreyi makineye yeniden yerleştirebilirsiniz.

Doğal yöntemle bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bir kap içinde 2 kaşık limon tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın. Limon tuzu eridiğinde bu karışımı bulaşık makinesinin içine dökün. Daha sonra sıcak ayarda bir program seçin ve makineyi çalıştırın. Bu şekilde evde bulunan malzemeleri kullanarak giderde oluşan kireçleri yok etmiş olursunuz.

Sirke ile bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bir kasenin içine beyaz sirke koyarak bu sirkeli kaseyi bulaşık makinenin içine düz bir şekilde yerleştir. Daha sonra makineyi en sıcak suda ve kısa bir ayarda çalıştırarak beyaz sirkenin kalmış olan yağ lekelerini, küfleri ve kötü kokuları temizlemesini bekleyebilirsin.

Lavabo açıcı ile bulaşık makinesi temizlenir mi?

Uzun süre açılmayan tıkalı gideler zamanla su kaçaklarına sebep olurlar. Bu gibi durumlarda marketlerden alınan kimyasal lavabo açıcılar kullanılmamalıdır. Bu kimyasallar hem bulaşık makinesine, hem de gider borularına zarar verebilir.

Bulaşık makinesi giderinden neden su gelir?

Lavabo içerisine düşürülen bazı sert cisimler de tıkanma nedenidir. Bu tıkanmalar giderilmediğinde, zamanla lavabo giderinden su gelmeye başlar. Bulaşık makinesinin altıdan gelen sular da, giderdeki tıkanmanın göstergesidir. Bulaşık makinesi giderinde meydana gelen tıkanma nedenleri de aynıdır diyebiliriz.

Çamaşır makinesi boruları nasıl temizlenir?

Öncelikle sirke ve tuzu güzelce karıştırın, ardından çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bu karışımı koyun. (Dilerseniz tuzu deterjan bölümüne koyup sirkeyi doğrudan makinenin içine de dökebilirsiniz.) Ardından makinenizi içi boş bir şekilde, 90 derecede 1,5 saat kadar çalıştırın. İşte bu kadar!

You might be interested:  Çamaşır Makinesi Kaymaması Için Ne Yapmalı?(Çözülmüş)

Altus bulaşık makinesi pervanesi nasıl temizlenir?

Pervaneler ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi pervane temizliğini ihmal etmemelisiniz. Makinenizin üst pervanesini, ortasındaki somunu çevirerek; alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökebilirsiniz. Pervaneleri, duru su altında yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Arçelik bulaşık makinesinin pervanesi dönmüyor neden?

Eğer bulaşık makinesi pervanesi dönmüyor ise o vakit olası sorun fıskiyedeki deliklerin tıkalı olmasıdır. Eğer delikler tıkalı ise o vakit tazyikli su akışı gerçekleşmeyecektir. Bu da doğal olarak pervanenin hareketini güç hale getirmek suretiyle engelleyecek ve hareket ettirmeyecektir.

Bulaşık makinesi hangi parçalardan oluşur?

Bulaşık Makineleri Yedek Parçaları

 • Çatal Bıçak Sepetleri.
 • Deterjan Hazneleri.
 • Elemanlar / Parçalar.
 • Menteşeler.
 • Anahtarlar / Düğmeler.
 • Parlatıcılar.
 • Sızdırmazlık Lastikleri / Contalar.
 • Pervaneler (Fıskiyeler)

Iyi yıkamayan bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesi bakımı için şu adımları izleyin:

 1. Fıskiyeleri Temizleyin. Makinenizin içindeki fıskiyeleri temizleyin.
 2. Kireç Çözücü Kullanın. Eğer yaşadığınız bölgedeki sular sert ise bulaşık makineniniz için kireç çözücü kullanmayı düşünmelisiniz.
 3. Filtreleri Kontrol Edin.
 4. Yıkanabilir Parçaları Elde Yıkayın.

Süpürge makinesi filtresi nasıl temizlenir?

Önce nazik bir şekilde fiitrenizi çöp kutusunun kenarına vurup tozu dökün böylelikle tozun çoğu dökülecektir. Daha sonra yumuşak bir fırçayı filtre üzerinde ileri geri götürerek temizleyin. Bu işlem için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu işlem filtreye sıkışan bir çok partikülün temizlenmesini sağlayacaktır.

Machine care ne demek?

Bosch bulaşık makinelerinde bulunan Machine Care programı, bulaşık makinenizi maksimum hijyenle temizler, cihazınızın performansını artırıp ömrünü uzatır ve kusursuz bakım sağlar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *