Buzdolabı Motor Sesi Nasıl Kesilir?(Çözüm bulundu)

Buzdolabı çalışırken neden ses çıkarır?

Buzdolabımızın ana motorunu soğutmaya yarayan soğutucu fan motorudur bu fan zamanla yıpranacaktır ve ses yapmaya başlayacaktır. Fan motoru genellikle motorla birlikte devreye girdiği için dolap otomatiğe geçtiği için devreden çıkacaktır.

Buzdolabının bozulduğunu nasıl anlarız?

Buzdolabınızı Değiştirme Vaktinin Gelip Gelmediğini Gösteren 6 Önemli İşaret

  1. Bir ses duydum sanki: Buzdolabından çıkan sesler.
  2. Kapağı bile açılmaz ya bazen: Buzdolabında oluşan buzlanmalar.
  3. Aman el yakmasın: Buzdolabının arkasındaki sıcaklık.

Buzdolabı fan motoru arızası nasıl anlaşılır?

Bu tip arızada, buzdolabınızdan hiç fan sesi gelmez. Bazı buzdolapları fan motoru yanınca kendisini otomatik olarak kapatır. Buzdolabı fan motoru yandığında, yani çalışamaz hale geldiğinde buzdolabı soğutma işini tamamen keser. Buzdolabınızda, kötü bir koku oluşur.

Buzdolabından ses gelmesi normal mi?

Buzdolabı ayarlanan dereceye ulaştığı zaman motor normal çalışmaya başlayacaktır ve ses kesilecektir. Bu durumda buzdolabından gelen ses normaldir korkulacak bir durum yoktur. Eğer buzdolabınızdan su akış sesine benzer sesler geliyorsa buzdolabının içinde dolaşan soğutucu gazının akış sesidir.

Arçelik buzdolabı neden ses çıkarır?

Buzdolabınızın ayakları zemine tam oturmuyor olabilir, bu durum titreşim ve ses oluşturur. Bununla birlikte ürününüzde buzmatik varsa, buz yapmak için su çektiğinde ve buz yaptıktan sonra buz haznesine buzlar dökülürken ses çıkarır. Bu durum da normaldir.

You might be interested:  Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir Karbonat?(Doğru cevap)

Dolap niye ses çıkarır?

1) Buzdolabının ayakları ayarlı olmayabilir. Bu durumda titreşim meydana gelerek ses yapar. 3) Buzdolabından parça kırılıyor gibi ses geliyorsa bu ses normal olabilir. No frost sistemli buzdolaplarında buzluk kısmında oluşan buzlar defrost yani eritme esnasında çözülürken bu şekilde ses çıkarabilir.

Buzdolabı motoru neden devreye girmiyor?

Bazen ise bazı buzdolabı modellerinde tam otomatik buz çözme özelliği bulunmaktadır. Buzdolabının içi buz tuttuğu zaman yeteri kadar soğumayacağı için 1 ya da 2 gün buzdolabının motoru devreye girmeyerek kendini kapatır ve buzların erimesini bekleyecektir. Bu durumda da buzdolabının motoru devreye girmemektedir.

Buzdolabı motoru neden isınır?

Buzdolabı kompresörünün tipik ısınma sorunu, hatalı ısı değiştirici, buzdolabı gaz kaçağı, arka ışık göstergesi arızası buzdolabı kompresörünün ısınmasına sebep olabilir. Özellikle yaz aylarında buzdolabı daha çok ısınır. Bu durumda soğutma yapmakta zorlanabilir. Bir diğer sebep ise, aşınmış motor.

Buzdolabı kompresör neden bozulur?

Sık voltaj düşüklükleri ve ani dalgalanmalar buzdolabınızın kompresörünün çalışmasını engelleyecektir. Kompresör soğutma sistemleri arasında en önemli parçadır. Bu yüzden kompresörün zarar görmesi yıpranması buzdolabı kompresör arızası sorununa yol açacaktır.

Buzdolabındaki fan ne işe yarar?

Buzdolabında bulunan fan motoru çalışmadan kaynaklı oluşan ısının, dışarıya atılması sağlar. Aynı zaman da cihazın yüksek verimlilikte çalışmasını da sağlamaktadır. Bu noktada buzdolabı fan motoru çalışmıyor gibi durumlarda kısa süre içerisinde teknik servisten hizmet alınmalıdır.

Buzdolabının fanı sürekli çalışır mı?

Yani buzdolabının motoru ve fanları sürekli olarak çalışma gerçekleştirerek, soğutma sağlamaz. Bununla birlikte buzdolabı sürekli çalışma gerçekleştirmesi, buzdolabının temel çalışma prensibine aykırıdır ve kesinlikle bir arıza olduğunu göstermektedir.

Beko buzdolabı fan motoru ne kadar?

Beko Buzdolabı Evap Fan Motoru – 61.02 TL + KDV.

You might be interested:  Iyi Bir Buzdolabı Nasıl Olmalı?(Çözülmüş)

Buzdolabından neden tak tuk ses gelmesi?

Buzdolabından tat tak sesinin gelmesinin nedenleri; Buzdolabının iç fanı bozulmuş olabilir. İç fan bozulmuşsa ses duyulduğunda buzdolabının kapaklarından birini açın. Kapı açıldığında gelen ses kesildiyse sorun fandadır. Bunu çözümü ise yetkili servise başvuru yaparak fanın değişmesiyle bu problemi çözmüş olursunuz.

Buzdolabından cızırtı sesleri gelmesi neden olur?

Muhtemel sorun 1: Buzdolabının ayakları ayarlı olmayabilir. Bu durumda titreşim meydana gelerek ses yapar. No frost sistemli buzdolaplarında buzluk kısmında oluşan buzlar defrost yani eritme esnasında çözülürken bu şekilde ses çıkarabilir.

Derin dondurucu neden sesli çalışır?

Derin dondurucunuzun ayakları zemine tam oturmuyorsa titreşim ve ses oluşur. Ayrıca içindeki raflar yerine tam oturmadıysa ve dondurucunun üzerinde herhangi bir eşya varsa titreşim sesi oluşabilir. Duyduğunuz su püskürme ya da dökülme sesiyse: Ürününüzün içindeki gaz hareket ederken bu sesi duyarsınız ve normaldir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *